Szanowni Państwo,

w trosce o jak najskuteczniejsze działania terapeutyczne, chcemy zachęcić do wykonania profilaktycznych przesiewowych badań słuchu. Zapalenie ucha nie zawsze daje objawy, a niedosłuch trudno zauważyć. Jednak u osób z niedosłuchem występuje nieprawidłowa wymowa, mniejszy zasób słownictwa, trudności w poprawnym budowaniu zdań, nieprawidłowa intonacja i modulacja głosu i inne. W przypadku takich objawów powinno się wykonać badania słuchu, aby wykluczyć niedosłyszenie.

Istnieje możliwość BEZPŁATNEGO wykonania podstawowych badania słuchu, tj. otoskopii i  audiometrii. Przykładowym miejscem, gdzie można wykonać bezpłatne badania są gabinety KIND. Już od 4 roku życia można wykonać audiometrię zabawową. Szczegółowe informacja znajdą Państwo na stronie www.kind.com. W lokalizacji przy ul. Grunwaldzkiej 64 w Poznaniu pracuje osoba mająca doświadczenie współpracy z dziećmi z niepełnosprawnościami. Z naszego rozeznania wynika, że przy rezerwowaniu terminu warto wspomnieć o specjalnych potrzebach dziecka, wówczas badanie zostanie przeprowadzone przez tę właśnie osobę. Na miejscu można wykonać badania dające pełny obraz sprawności narządu słuchu, tj. otoemisję akustyczną (80 zł) i audiometrię impedancyjną (70 zł), które nie wymagają dłuższego skupienia ze strony osoby badanej, a pozwalają na stwierdzenie czy narząd pracuje prawidłowo.

Może okres wakacyjny będzie dobrym momentem, by wykonać badania, w trosce o zdrowie dziecka i skuteczność terapii logopedycznej.

 

Rodzicu, zabierz swoje dziecko na badanie słuchu!

zespół logopedek Szkoły Podstawowej Uni-Terra

Monika Jasek

Marta Mleczak

Lidia Papis-Niewiadowska

Karolina Radziemska

Aleksandra Sałapatek